fallback

Хремава ли е китайската икономика?

Прогнозите за демографското свиване на населението на Китай и засилващият се ефект на американските мита могат да удължат икономическото забавяне

12:56 | 24.01.19 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Малко преди последните търговски преговори между Китай и САЩ в Пекин съветникът от Белия дом Кевин Хасет предупреди американските компании, които развиват бизнес в азиатската страна, като Apple например, че много скоро могат да бъдат засегнати от размяната на мита между Вашингтон и Пекин, започнала през 2018 г., тъй като тяхното влияние вече се усеща в Китай, съобщава Quartz. 

“Съществува доста широк кръг от американски компании, които реализират продажби в Китай и които ще бъдат засегнати от понижаване на приходите през следващата година, докато не бъде постигната сделка между двете страни“, сподели Хасет, след като в началото на годината Apple промени съществено своята прогноза за четвъртото тримесечие, обвинявайки забавянето в ръста на икономиката в Китай.

По думите на Хасет това поставя под голямо напрежение азиатската държава.

Ревизията на Apple идва на фона на множеството показатели, които подчертаха икономическия спад в Китай през 2018 г., особено след като САЩ наложиха мита върху вносни китайски стоки за 50 млрд. долара през юли, поставяйки началото на цикъла от ескалиращи митнически навла.

Ръстът на брутния вътрешен продукт на Китай за периода юли-септември беше 6,5 на сто – най-ниската стойност от финансовата криза насам. През изминалия месец други два ключови производствени измерители отбелязаха подобна тенденция.

Потреблението, което Китай се надява да превърне в ключов двигател на своя растеж, също показа признаци на забавяне,а страната отчете първите годишни данни с понижение в продажбата на автомобили от 1990 г. насам.

Китайската компания за електронна търговия Alibaba преразгледа в края на 2018 г. прогнозата си за годишна печалба към понижение, а потреблението, което представлява три четвърти от брутния вътрешен продукт на страната за 2017 г., вероятно ще бъде със значително по-ниски стойности през изминалата година, смятат от Wall Street Journal.

Американските дипломати, които участват в преговорите, водени от заместник-председателя на търговските преговори Джефри Гериш, се надяваха, че всичко това им дава предимство в разговорите, търсейки начини да принудят Китай да промени политиката си относно държавната подкрепа към компаниите и да купува повече стоки от САЩ.

През последните седмици Китай намали размера на митата за внос на американски автомобили, което американците разглеждат като своеобразен заден ход на китайската дипломация в навечерието на преговорите.

В своята реч за Нова година китайският президент Си Дзинпин сигнализира на своя американски колега Доналд Тръмп, че Китай търси сътрудничество и консенсус. 

Дори размяната на мита да приключи окончателно обаче, има основание да се вярва, че икономическият спад в Китай може да продължи.

Още през 2012 г., когато китайското население в трудоспособна възраст започна да се свива, американският икономист Никълъс Еберщат предупреди, че възрастовите профили на Китай са поразително сходни с тези от Япония през 90-те години на миналия век.

Китай разполага с ограничени възможност за решаване на този демографски проблем, а финансовата предпазливост ще ограничи степента, до която властите ще могат да стимулират икономиката.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:32 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още